makripano

Ισοπεδωτικός ο ΓΣ Κορωπίου

Αλλάξτε μέγεθος

gsk ierapetra

Με το εντυπωσιακό 88-38 επιβλήθηκε της Ιεράπετρας την Κυριακή ο Γυμναστικός Σύλλογος Κορωπίου στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής (2ος όμιλος νότου).

Η ομάδα του Φάνη Αποστολάκη πρόσθεσε στη συγκομιδή της δύο πολύτιμους βαθμούς απέναντι στους ουραγούς Κρητικούς και μπορεί να ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον της στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια της συνάντησης και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να αμφισβητήσουν την ανωτερότητά τους. Από την αρχή του αγώνα, οι «πράσινοι» απέκτησαν σαφές προβάδισμα, το οποίο συνεχώς διευρύνονταν και στο τέλος έφτασε τους 50 πόντους!
Το Κορωπί ήταν αποτελεσματικό τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα και είναι χαρακτηριστικό ότι στην τρίτη περίοδο δέχθηκε μόλις τέσσερις πόντους. Η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν τέτοια που επέτρεψε στον Αποστολάκη να χρησιμοποιήσει –στο τελευταίο δεκάλεπτο- τους νέους παίκτες της ομάδας που δεν έχουν μεγάλη συμμετοχή στα ως τώρα παιχνίδια.
Πρωταγωνιστής του ΓΣΚ αναδείχθηκε ο Ηλίας Εμίρης, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους με πέντε τρίποντα, ενώ ο Παναγιώτης Υφαντής παρά τον μικρό χρόνο συμμετοχής, πρόσθεσε άλλους 15.
Με τη νίκη αυτή, το Κορωπί ισορρόπησε το ρεκόρ του καθώς ο απολογισμός του περιλαμβάνει πλέον τρεις νίκες και τρεις ήττες, ενώ έχει κάνει και το ρεπό του.